Homepage

Obsah

Vznik

Dotazy

Objednat

Ohlasy

Po polsku  

  Deutsch  

 English  

 

 

 

PhDr. JOSEF KRÁM (*1937) 

       

        Pochází z Vysoké nad Labem u Hradce Králové, 38 let učil na odborných školách v Rychnově nad Kněžnou a v tomto městě i bydlí. Vystudoval obory český jazyk a literatura (1959), španělština (1966) a dosáhl doktorátu filozofie (1978), spolupracuje s rozhlasem a svých jazykových znalostí využívá mj. jako průvodce českých a polských turistů po Česku a Evropě,  publikuje v tisku, ale i  na  www.seniortip.cz, www.pozitivni-noviny.cz, www.orlicky.net, http://czechfolks.com/plus/category/autori/josef-kram/.

    Má podíl na objasnění závěru života Karla Poláčka - viz jeho vystoupení na 1. poláčkovské konferenci 1992 v Rychnově nad Kněžnou,  publikované ve sborníku "Ptáci vítají jitro zpěvem, poddůstojníci řvaním". Původně uváděný údaj o Poláčkově smrti 19. říjen 1944 koncentrační tábor Osvětim je tak oficiálně opraven na 21. leden 1945 Gleiwitz.  Z pověření Poláčkovy dcery Jiřiny Jelinowiczové a jeho vnuků Tomáše a Martina Jelinowiczových (Martina, žijícího nyní v Kanadě, učil v 60. letech na rychnovské průmyslovce) přebíral z rukou prezidenta Václava Havla 28. října 1995 Řád T. G. Masaryka, udělený in memoriam Karlu Poláčkovi.

        Začátkem roku  2006 publikoval neznámé údaje o kořenech Bohumila Hrabala v Rychnově nad Kněžnou až do jeho prapraprapradědečka. Na tomto DVD jsou uvedeny ve Čtení o Rychnově v kapitolce "Hrabalení aneb Blecha z Rychnova" a v powerpointové prezentaci Bohumil Hrabal. 

      V dubnu 2007 prezentoval Rychnov nad Kněžnou v hlavním městě Tchaj-wanu Taipei  celostránkovým textem v čínštině a angličtině ve formátu A4 a fotografiemi (letním i zimním pohledem na Rychnov a pannou na jelenu ze znaku města; KLIKNĚTE vpravo na  stránku, zvětší se) ve čtvrtletníku EU Newsletter, vydávaném European Economic and Trade Office Taiwan. Stalo se tak na žádost Jaroslava Dolečka, vedoucího Ekonomické a kulturní kanceláře České republiky, která plní v této zemi kromě konzulárně vízové agendy zejména funkci podpory obchodně-ekonomických, kulturních, vědeckých, školských a turistických kontaktů mezi Českou republikou a Tchaj-wanem.

        V září 2007 dokončil v Německu pátrání po hrobě Henriette Rettich (s písmenem ch), jedné z nejvýznamnějších českých sopranistek v historii a dceři slavné M. D. Rettigové. V listopadu 2007 získal a zařadil do dalšího vydání tohoto průvodce neznámou nahrávku Jaruščiny polky, jejímž autorem byl rychnovský etnograf a folklorista Rudolf Zrůbek (zemřel 2008). Zvláštnost oné polky tkví v tom, že mu ji nahrál jeho přítel klavírista Rudolf Rokl, taky Rychnovák. 

        Dvě větší prezentace DVD průvodce Rychnovem nad Kněžnou proběhly v roce 2007.  Sváteční pořad Českého rozhlasu Hradec Králové 5. července 2007 uvedl Český rozhlas Hradec Králové.  Další veřejné uvedení tohoto DVD bylo v únoru 2008 na  8. ročníku společné výstavy obcí, měst, mikroregionů a podnikatelů Regiony České republiky, která se konala v Lysé nad Labem. Poslední proběhlo v přednáškovém sále Muzea východních Čech v Hradci Králové 2. října 2008. Poslední uvedení tohoto průvodce proběhlo 19. a 20. března 2010 v Hradci Králové na XI. ročníku veletrhu cestovního ruchu Infotour a cykloturistiky, na  němž se prezentují kraje, města a regiony České republiky i zahraničí.  Druhé pozvání (včetně umístění článku o projektu do sborníku s překladem do angličtiny) dostal autor od ředitele 13. ročníku mezinárodní konference Internet ve státní správě a samosprávě ISSS 12. - 13. dubna 2010 v královéhradeckém Kongresovém centru. Stejně tak byl autor pozván do Karlových Var na 17. národní  festival TOUR REGION FILM,  aby tam 6. - 8. října 2010 prezentoval tento průvodce v kategorii  multimediálních  DVD  a do Berlína na 21. do 26. srpna 2012 na Campus Party, největší festival technologií na světě, propojující oblasti inovace, kreativity, vědy a digitální zábavy.

           K 60. výročí světově proslulého folklorního souboru Hořeňák, jehož zakladatelem byl rychnovský rodák  Vratislav Vycpálek, vydal v roce 2009 publikaci Hořeňák - soubor písní a tanců (její internetová verze je na http://www.lazne-belohrad.cz/kultura/horenak).  2010 vydal brožuru 90 let Červeného kříže na Rychnovsku, knihu Pověsti naruby (překládá se právě do angličtiny, němčiny, polštiny a ruštiny) a leporelo Lesem Včelným do Studánky.

            V prosinci 2010 podnikl se studenty rychnovského gymnázia cestu do bývalých koncentračních táborů Hindenburg (nynějšího Zabrze) a Gleiwitz (Gliwice), kde končil v lednu 1945 život Karla Poláčka. Byli tak prvními Rychnováky, kteří do těchto míst zavítali.

            18. března 2011 byl v Hradci Králové oceněn medailí hejtmana Královéhradeckého kraje za významný přínos rozvoji cestovního ruchu a  25. června 2011 převzal v Rychnově při zahájení festivalu Poláčkovo léto z rukou starosty Jana Skořepy a hejtmana Královéhradeckého kraje zlatou medaili Cenu Města Rychnova nad Kněžnou za kulturní přínos pro Rychnov v podobě DVD Průvodce Rychnovem nad Kněžnou.

        Na podzim 2012 věnoval městu licenční smlouvou DVD průvodce Rychnovem nad Kněžnou a eBook Průvodce Rychnovem nad Kněžnou a Čtení o Poláčkově městě. DVD je k dostání v městském informačním centru a eBook je umístěn na titulní straně webu města www.rychnov-city.cz a kdokoliv tak má možnost si v něm číst i stáhnout si ho zdarma do svého počítače nebo čtečky elektronických knih. Autor si uhradil toto jeho profesionální zpracování (6750 Kč) z dotace de minimis (program malé podpory), kterým tuto jeho práci ocenila 14. září 2012 rada Krajského úřadu Královéhradeckého kraje. Nejnovější jeho tištěná publikace je Čtení o Poláčkově Rychnovu nad Kněžnou, které vyšlo v prosinci 2013.  Poslední text o něm vyšel 2014 na http://hradec.idnes.cz/josef-kram-pruvodce-rychnovem-nad-kneznou-fjc-/hradec-zpravy.aspx?c=A140308_2042853_hradec-zpravy_kvi.

                                                                                                                     Kontakt

                                                                                             josef.kram@centrum.cz

      

        

                                                © autor PhDr. Josef Krám                                                                                                              © webdesign Jiří Krám