)

 

  Homepage

 

  Obsah

 

  Vznik

 

  Objednat

 

 

  Autor

 

 

  Dotazy

 

 

   English  

 

 

   Deutsch

 

 

  Po polsku  

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

OHLASY V poslední době vyšly o tomto průvodci články v Místní kultuře, Turistovi, Době seniorů, IKD (Informatorium královéhradecké diecéze), Mladé frontě a iDNES. Víc než půlstránkové texty otiskly Noviny Rychnovska, Orlický týdeník a  Ichthys, časopis rychnovské farnosti a okolí.  V Orlickém týdeníku vycházely pravidelně po dva roky i celostránkové sloupky tematicky uspořádaných historických fotografií z této práce a setkávaly se s velmi milým ohlasem, stejně tak  od roku 2006 v Ichthysu.  Z rozhlasových stanic o něm referovaly Rádio Metuje i Proglas a několikrát o něm bylo na místní rychnovské kabelové televizi.  Z elektronických médií uváděly jeho 5. vydání oficiální stránky města www.rychnov-city.cz/pruvodce/main.htm a 6. vydání bylo na www.e-rychnovsko.cz/kultura/pruvodce.asp. Nově je sem zařazena  mj. prezentace o Rudolfu Roklovi.

 

MUDr. Svatopluk Káš, CSc., syn  MUDr. Josefa Káše, zakladatele Kocourkovských učitelů (březen 1997)  Knížka je moc pěkná, jen lituji, že jsem ji neměl k dispozici už dřív, když jsem procházel Vaším městem. Všiml bych si jistě mnoha objektů, které unikly mé pozornosti.  Knížka je moc pěkně napsaná  a i dodatečně jsem se mnoho dozvěděl.  Zvlášť pěkné je spojování místní reality s poláčkovskými fikcemi z Bylo nás pět.

RNDr. Tomáš Renčín, výkonný ředitel 7. mezinárodní konference „Internet ve státní správě a samosprávě“  (Březen 2004 po jeho návštěvě prezentačního místa „CD průvodce Poláčkovým městem“ na této konferenci, kde tento průvodce byl představen) Váš projekt CD mě zaujal. Internet a projekty na něm nejsou jen pro nějakou úzkou elitu a pro mladé, ale komunikační prostředek pro všechny generace, aby nevznikala digitální propast mezi nejen bohatými a chudými, ale i mezi generacemi. [Viz sborník na http://www.isss.cz/archiv/2004/download/isss2004d.pdf]

Docent PaedDr. Jiří Štyrský, CSc., vedoucí  katedry rekreologie a cestovního ruchu Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové (Prosinec 2005 po prezentaci DVD studentům při výuce předmětu Animace atraktivit) Byl to veliký úspěch!!!!  A mé přání další spolupráce i všeho nejlepšího v novém roce je více než vřelé!!

Mgr. Alexandr Gregar z katedry rekreologie a cestovního ruchu Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové, který tuto prezentaci uváděl (Leden 2006 ) Vaše vystoupení bylo výtečné a studenti i já spokojeni. Těším se na další spolupráci.

Jiří Souček, šéfredaktor internetového portálu Tiscali.cz Kdyz jsme u toho internetu a vubec pocitacu - nedavno jsem to tu nekomu rikal, ze jste frajer, ze v tomto veku jste si k tem novym technologiim nasel takovy vztah. Ony opravdu umoznuji netusene moznosti... Ja mam o neco malo starsiho otce, nez jste vy - a pro nej uz je to neco hodne vzdaleneho...

Ing. Zdeňka Štiková, projektová manažerka Euroregionu Glacensis Včera jsem byla  s maminkou v kině na prezentaci Vaší poslední verze CD průvodce Rychnovem. Byly jsme opravdu uchvácené a ještě dnes nadšeně hovoříme o Vašem velkolepém díle. Dnes jsme si opět prohlíželi (i s taťkou) CD, a když jsme měli nalistované poslední foto zpod ikony Kryštof, říkala mamka, že by se bála vlézt pod zvon, když už se jednou utrhlo srdce. Tak jsme se divili, jak to, že jste se nebál. Gratulujeme k Vaší poslední verzi a přejeme hodně sil do další práce.

Lubomír Novák, bývalý starosta Jílového u Děčína Vašeho Průvodce jsem promítl jedněm známým, kteří mají část rodiny u RK, a byli doslova unešeni vzpomínkami. Myslím, že mnoho lidí neskrývavě závidí městu RK nejen Vás osobně, ale i dílo, které v rámci propagace městu prokazujete. Jde o hluboký patriotizmus s touhou dát na vědomí skutečnosti, jichž si v dnešní době zejména mladší generace moc neváží a pak v tomto pohledu dále i jedná a žije - bez "pouta".
 

RNDr. Petr Uzel, ministerstvo  místního rozvoje (Prosinec 2005 po prezentaci na Univerzitě Hradec Králové) Je vidět, že nějaká spravedlnost ještě existuje, ať se vede!!!!!!

Mgr. Petr Vančura, v 90. letech zástupce velvyslance České republiky v  USA (Prosinec 2005 ) Dík, děláte ohromnou práci.

Akademický malíř Jiří Kaloč s manželkou (Prosinec 2005 ) Gratulujeme k výsledkům Vašich aktivit. 

Milena Rohlenová, zástupkyně ředitele SOU Rychnov nad Kněžnou (Prosinec 2005) Gratulujme, je dobře, že si Vaší práce váží. Je skvělá. Obdivuhodné je, že ve Vašem věku jste přistoupil velmi vstřícně k dnešní technice a pracujete na moderních nosičích moderními metodami. Bohužel někteří kamarádi ve věku 50 let se bojí počítače a mobilu. Máte spoustu materiálů a znalostí, a  když se to dá dohromady, vyjde z toho právě tak pěkná věc, jako je Váš průvodce. 

Jaroslav Kos, místostarosta Rychnova nad Kněžnou (Prosinec 2005) Ano, dobře jste to napsal - PRÁCI!  Ta, když se dělá srdcem, tak má význam pro další generace.  Gratuluji ke spuštění webových stránek. Mám rád lidi, kteří něco dělají, a výsledek toho jejich snažení obohatí další lidi. To je taky Váš nový počin s průvodcem. Ten věk není handicap a spíš by se měli zamyslet ti mladší, co sedí na zadku a jen naříkají. Na Vaši práci se také nechá aplikovat to, co řekl L. N. Tolstoj. Cituji možná nepřesně: "Když neumíš šířit světlo, tak alespoň nezacláněj."  Váš případ to není, protože vy záříte i v těch ... ti devíti letech. [=69]  (Únor 2007) Gratuluji, gratuluji a ještě jednou jsem i já rád.  Smekám před Vaší vytrvalostí a osvětou pro 9 999 998 lidiček v Česku.  Ta vaše sbírka je nádherná záležitost. Je to paměť našeho města.

Ing. Josef Telecký, *1924, nejbližší spolužák Jiřího Šlitra na rychnovském gymnáziu; žije v Novém Městě pod Smrkem (Prosinec 2005) Starej  dědek z Nového Města může jen pogratulovat k vynikající práci. Opravdu si zaslouží, aby vešla v co nejširší známost. A není potřeba se omlouvat za mužskou ješitnost, taky jsem takový, když se mi něco podaří. Jen jak přibývají roky, je těch příležitosti k ješitnosti čím dál míň.  

Helmut Dohnálek, 1. náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje (Leden 2006) Co dodat? Je to další ocenění Vaší (jak sám říkáte mravenčí) dobré a prospěšné práce. Z celého srdce Vám to přeji.

Mgr. Ludmila Hovorková, mluvčí Krajského úřadu Královéhradeckého kraje (Leden 2006) Gratuluji, že se Vaše práce dostává do předmětu vysoké školy.

PhDr. Stanislav Brabec,  Rychnovská kabelová televize (Leden 2006) Dovoluji si jedno osobní doporučení - neměli by na fakultě zapomenout na to, že nejde jen o výsledné cédéčko, ale především neuvěřitelnou dřinu autora a schopnost vyhledávat, orientovat se v terénu, v materiálech a ve zdrojích - o tom by se taky mělo mluvit - zkrátka jde o metodiku celé práce...  Aby se studenti dozvěděli nejen CO se dělá, ale také JAK se to dělá.

Karla Vlková-Jelínková, původem  z Rychnova nad Kněžnou,  žijící 45 let v Plzni (Červen 2006) Čtyři  hodiny jsem od obrazovky neodtrhla oči a ještě jsem všecko nestačila projít. Jsem z toho úplně na měkko - něco neuvěřitelného. Tolik informací perfektně seřazených, to je snad celoživotní dílo. A absolutně profesionální, komentáře namluvené taky bezvadně. Jsem moc dojatá...

Pavel Bednář, student Univerzity Hradec Králové (Červenec 2006) Musím přiznat, že jsem nečekal tak precizní a kvalitní práci.

Dipl. Ing. Milan Bažant,  prorektor Polsko-české vysoké školy obchodu a sportu Collegium Glacense se sídlem v polském městě Nowa Ruda (Září 2006) S velkým zájmem jsem komplexně prostudoval Váš průvodce. Velmi zajímavé a vedoucí k zamyšlení.

Václava Roklová, ředitelka s.r.o. Školní kuchyně Rychnov nad Kněžnou, manželka starosty města Jiřího Rokla (Září 2006)  Úžasný je Váš "Průvodce". Sice jsem se nenarodila v Rychnově nad Kněžnou, ale žiji zde 38 let. Město i okolí mi doslova přirostlo k srdci. A tak jsem se s radostí a doslova bez dechu znovu procházela prostřednictvím Vašeho průvodce  Rychnovem. Věřte, nemohla jsem se od toho odtrhnout. Také jsem si uvědomila, kolik jeden člověk může vykonat nezištné práce pro radost a potěšení druhých! Díky. 

Ing. Vladimír Hulman, vedoucí odboru regionálního rozvoje Městského úřadu Rychnov nad Kněžnou (Leden 2007 zpráva na webových stránkách Rychnova nad Kněžnou www.rychnov-city.cz) Krám v Brně. Na letošním ročníku veletrhu cestovního ruchu Regiontour 2007 se objevil vedle vynikajících propagačních materiálů a prezentací regionů i jeden, který určitě stojí za zmínku - Krám! Toto slovo asociuje u lidí různé pohledy. Může to být menší nebo i větší obchod - lidově zvaný krám. Může to být nepotřebná, i když někdy - zejména z hlediska sběratelského – i zajímavá věc. Pro lidi z Rychnova, promiňte z Rychnovska, ale i Královéhradecka je to samozřejmě pan PhDr. Josef Krám! Osobně v Brně nebyl, ale bylo tam jeho více jak čtyřiadvacetileté dílo - Průvodce Rychnovem nad Kněžnou. Průvodce ne ledasjaký. Byl na DVD. Kdo toto dílo znáte, víte, že obsahuje stovky fotografií z minulosti i současnosti Rychnova nad Kněžnou, desítky videosekvencí, ale co je nejdůležitější, obsahuje takové množství zajímavých informací o tomto městě, že nám mají mnohá města, i mnohem větší, co závidět. Letáček s nabídkou této lahůdky se samozřejmě nemohl neobjevit na pultíku Rychnova n. Kn. na veletrhu. A co víc - i redaktor Českého rozhlasu se o dílo zajímal. A tak se i náš Krám dostal do sobotního vysílání z Brna! (Pan doktor Krám mi jistě promine slovní hříčku s jeho jménem. Kdo ho známe, víme, že má smysl pro hrátky s naším jazykem.) A abych nezapomněl - pan dr. Krám na svém díle neustále pracuje dál. A tak se v poslední verzi objevují málo známé (ale spíše neznámé) informace o vztahu Bohumila Hrabala, autora literární předlohy nejnovějšího filmu Jiřího Menzela "Obsluhoval jsem anglického krále".

Univ. prof. PhDr. Milena Lenderová, CSc., děkanka Fakulty filozofické Univerzity Pardubice (Leden 2007) CD je chytré, vtipné, hezky zpracované a bude nám přínosem ve výuce.

Ing. Jana Hlaváčová, vedoucí odboru školství a kultury Městského úřadu Žamberk (Únor 2007) Rychnovu závidím, že se může tímto dílem chlubit a prezentovat!

Václav Souček, komentátor Českého rozhlasu Hradec Králové, nositel Novinářské ceny Ferdinanda Peroutky (Leden 2006) Už se bojím Vás pochválit (i když jsem to tiše učinil), abyste mne za to nevyplísnil. Ale jste úžasný hraboš archivář, myslel jsem si, že tahle republika má jenom Karla Čáslavského... držte se, pane profesore. Zdraví VS. (Prosinec 2006) Vážený pane profesore, zahanbujete mne Vaší neutuchající, a co hůř - systematickou čiperností. Využívám toho, že se dělíte o radost, a sděluji, že tato výsada pokročilého věku mne opravňuje vyslovit potěšení nad dlouholetou známostí s Vámi. Přeju Vám i sobě do Nového roku, aby nám neubývalo přátel, když už ubývá kdečeho.  Váš VS. (Únor 2007) Pane profesore, ono nejde jen o plácání po rameni a vůbec už ne o plácání. Tiché uznání je někdy víc než urážlivý obolus, vzdáleně se podobající honoráři vytrvalého psáře. Hezké dny přeje VS.

Pavel Loužecký, vydavatel Pozitivních novin http://www.pozitivni-noviny.cz (Červenec 2007) Dovoluji si vřele souhlasit se slovy Václava Součka, že nejde jen o plácání po rameni. Fakt, že mezi námi žijí skvělí, obětaví, chytří, zkušení a moudří lidé, kteří nám svým dílem zanechávají skutečné hodnoty, je potřeba znovu a znovu všemi způsoby připomínat, a hlavně seznamovat veřejnost s výsledky jejich práce. A je to potřeba o to více, uvědomíme-li si, jakým "takyosobnostem" je dnes a denně v médiích věnována největší pozornost. Lidem, jejichž největší předností je, že dokázali někde udělat obrovský skandál, objevili se v přihlouplé televizní show, uprchli z vězení nebo měli jen to štěstí, že se narodili se slavným příjmením. Děkujeme, pane doktore ....
 

PhDr. Lubomír Sršeň, Národní muzeum Praha, místopředseda Matice české (Únor 2007) Blahopřeji, je to skvělé!

Mgr. Tomáš Vránek, Jihočeská univerzita České Budějovice (Únor 2007) Rychnov nad Kněžnou neznám a v Orlických horách nikdy nebyl, jen jsem brouzdal okolím. Ale z Vaší CD prezentace jsem se přece jen o něm něco dozvěděl. A i když Vám také závidím ten budoucí zájem a příval Číňanů do Vašeho města, přece jen si říkám, že je na  pohled zajímavější a pozornost turistů si jistě zaslouží víc než to naše uprášené Veselí na Lužnicí, kde turista omrkne pár budov na náměstí a mizí v dál... Blahopřeji.
 

PhDr. Hanuš Jordan, divadelní oddělení Národního muzea Praha (Únor 2007) Přeji Vám hodně badatelské radosti, třeba ve věci předků Bohumila Hrabala. Rychnovský průvodce se mi velmi líbil!

Jaroslav Winter, ředitel 10. ročníku celostátní akce Březen - měsíc internetu (Únor 2007) Už se těším, až budu mít čas si to úžasné dílo projít pořádně! DVD průvodce Rychnovem nad Kněžnou je zařazen v nabídce letošního ročníku BMI. Posílám Vám materiál, který ve velkém rozesílám novinářům před zahájením Března - měsíce internetu a kde se zmiňuji také o Vás. Kromě toho je připravena ke spuštění na zpravodajském serveru ČTK (www.ceskenoviny.cz) příloha: http://www.ceskenoviny.cz/prilohy/bmi/.


Mgr. Veronika Středová, Pd.D., Univerzita Hradec Králové (Březen 2007) Materiál je velmi zajímavý a především poctivě udělaný!!!! Kéž by bylo takových nadšenců více.

Zbyněk Kňourek, Česká televize, dramaturg pořadu Před půlnocí (Březen 2007) Díky internetu můžeme my všichni své znalosti předávat všem, co o ně projeví zájem. Vaše stránka je účelná, přehledná a dobře udělaná. Vaše povolání je stejně posláním a neumím si představit, že byste s "tím vším", co Vás jako kantora provázelo, někdy přestal...a internet je taková prodloužená ruka a dobrý pomocník.

Dr. Paul Millar, honorární generální konzul České republiky ve Skotsku (Březen 2007) Pane doktore, jak tak koukam, tak vam zavidim, jak se na tom pruvodci vyzijete.

Jaroslav Doleček, vedoucí Ekonomické a kulturní kanceláře České republiky v Taipei, která na Tchaj-wanu plní kromě konzulárně vízové agendy funkci podpory obchodně-ekonomických, kulturních, vědeckých, školských a turistických kontaktů mezi Českou republikou a Tchaj-wanem (Září 2006) Preji Vam hodne uspechu a jeste jednou Vam gratuluji k tomu, jak hezky a kvalitne propagujete muj rodny kraj. (Únor 2007) Vážený pane doktore, obrátili  se na nás kolegové z Evropské ekonomické a obchodní kanceláře v Taipei, kteří zde v Taipei vydávají čtvrtletník, kde vždy v každém vydání na zadní straně představují města či regiony zemí Evropské unie a pro své dubnové číslo si vybrali Českou republiku. A protože jsem patriot a Prahu, Karlovy Vary či Český Krumlov tu již každý zná, proč tedy  Tchaj-wancům a ostatním čtenářům širokého mezinárodního publika zde na Tchaj-wanu nepředstavit naše rodné město a jeho okolí Orlických hor. Tak mě napadlo oslovit tu nejpovolanější osobu, která by mohla mít  zájem předvést  zde náš rodný kraj v tom nejlepším světle, a tou jste - z pozice profesionálně úspěšného "zpravodaje" Rychnova - Vy, pane doktore. Chtěli by od nás článek o maximálně 300 slovech v angličtině, doplněný fotografiemi vysokého rozlišení s povolením ochranných práv pro jejich zveřejnění. Věřím, že Vás můj nápad zaujme a že se s Vaším přispěním Rychnov nad Kněžnou v dubnu "objeví" v Taipei.  (Duben 2007) Vazeny pane doktore, dnes [23. 4.] jsem Vam na Vasi adresu do Zborovske zaslal dubnove cislo slibeneho periodika, ktery zde vydavaji nasi kolegove z EU kancelare, s Rychnovem na zadni strane. Je to hezke a myslim, ze z toho budete mit radost. [Vyšlo celostránkově se třemi barevnými fotografiemi v EU Newsletter, vydávaném European Economic and Trade Office Taiwan v anglické a čínské verzi.]

PhDr. Marie Štemberková, Ústav dějin Univerzity Karlovy Praha (Březen 2007 po prezentaci Rychnova nad Kněžnou na Tchaj-wanu) Udělal jste fantastický kus práce. Upřímně Vám gratuluji, že je Vaše město díky Vám prezentováno až v daleké Asii.

Alena Chvojková, redaktorka Českého rozhlasu Hradec Králové (Květen 2007) Úžasné, gratuluji Vám, jednou se o Vás budeme také učit !!!! Děláte pro nás Rychnováky moc!!!

Ing. Anna Oberreiterová, ředitelka Obchodní akademie T. G. Masaryka Kostelec nad Orlicí, občanka Rychnova nad Kněžnou (Květen 2007) Upřímně blahopřeji a děkuji za Vaši záslužnou práci zviditelnit naše město ve světě.  Vážím si Vašeho přátelství k naší škole a snad i ke mně osobně. Přeji Vám plno nápadů do dalších let.

Ireneusz Ręczkowski, ředitel KSP v Kladsku (Květen 2007) Szanowny Panie Doktorze! Serdecznie gratuluję sukcesu wydawniczego i skutecznej promocji Rychnova na dalekim Tajwanie.

Jiří Lorenc, 78letý rychnovský patriot a kdysi majitel místní sodovkárny (Květen 2007 o průvodci na DVD řekl v nářečí) Až tady dáuno, dáuno nebudete, tak budete slaunej.     

Šárka Prachařová, pracovnice rychnovského domu dětí a mládeže (Červen 2007 po 14. vydání průvodce v knižní podobě) Včera jsem zakoupila 2 ks Kněženskorychnovského průvodce. Dva kusy z toho důvodu, že si s mamkou  nemíníme pouhý jeden výtisk půjčovat. Usedla jsem na  lavičku pod  náš ořešák a četla a četla a málem jsem ani nezalila vyprahlé záhonky. Až když zahřmělo,  tak jsem se z té lavičky zvedla a šla něco dělat. Knížka se moc hezky čte a ani bych se  nedivila, kdyby čtenář, čtoucí Průvodce ve vlaku, přejel  až na konečnou zastávku a nevystoupil tam, kde chtěl.  Děkuji za čtenářské zážitky.

Libor Špaček, fotograf, původem Rychnovák (Červen 2007) Myslim si, ze vase prace, kterou delate pro Rychnov, je velmi zasluzna a obdivuhodna. Presto si myslim, ze stale nedocenena. Strasne vam fandim a jsem rad, ze jsou stale lidi jako vy, kteri Rychnovu obetuji veskery svuj cas. Gratuluji k vasim uspechum a verim, ze vam zdravi, sila a vitalita neda pokoj jeste nekolik let a nadale budete pokracovat v tom, co pro Rychnov delate.

František Cinger, spisovatel (Červen 2007) Ještě jednou blahopřeji k dalšímu vydání.  Je to krásný.

Josef Ješina, krajský zastupitel a kdysi můj žák na rychnovské průmyslovce (Červen 2007) Pane profesore, srdečně Vám blahopřeji. Jste borec a jsem rád, že za svoji práci jste po právu ceněn a hlavně pochopen.

Martin Loužecký (*1983), odborník v IT technologiích a autor dokumentárního filmu Mauzoleum Klementa Gottwalda (Listopad 2007) Musim rict, ze me podobne projekty velmi zajimaji, protoze sam velmi dobre rozumim radosti z prace dat dohromady neco takhle zajimaveho a verejnosti prospesneho :-)  Preji hodne uspechu a snad si vedeni vaseho mesta uvedomi, co se tu pro ne skryva za poklad :-)

JUDr. Miroslav Antl, bývalý krajský státní zástupce a náměstek policejního prezidenta, nyní na katedře sociální patologie a prevence Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové (Únor 2008) Procházím si Vaše DVD o Rychnovsku = skvělá práce...!
 
Mgr. Tomáš Hromádka, kronikář v Chuchli (Únor 2008 po prezentaci DVD v  Lysé nad Labem na  8. ročníku společné výstavy obcí, měst, mikroregionů a podnikatelů Regiony České republiky) Přijměte prosím moji hlubokou poklonu Vaší aktivitě. Oceňuji šíři Vašich aktivit, zvláště počítačovou dovednost, se kterou jste se popral skvěle. S otevřenými ústy jsem sledoval Vaši prezentaci Bóži Modrého, Bohumila Hrabala i Jiřího Šlitra. Seminář v Lysé byl mimořádně kvalitním a přínosným setkáním, jaké jsem již dlouho nezažil.

Ondřej Suchý, novinář a moderátor (Únor 2008)  Včera jsem u toho Vašeho díla seděl celé dvě hodiny - a to jsem se jen tak zběžně seznamoval s tím, co všechno si tam v budoucnu budu muset důkladně pročíst a prohlédnout! Je to ohromný kus Vaší nesmírně záslužné práce! Gratuluji! Je úžasné, co vše se v minulosti v Rychnově odehrávalo a je úžasné, že to tak  pečlivě "monitorujete". Krásný den přeje Ondřej Suchý

Mgr. Květa Vitvarová, tajemnice Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (Květen 2008) Je to velmi zajímavé a hlavně fundované. Nejen strohá data, ale poutavé povídání, z kterého je na první pohled poznat nesmírný zájem, znalosti a zkušenosti. Věřte, že už jsme nějaké informační brožurky přečetly, takže máme srovnání.

Ing. Věra Horníčková (Květen 2008) Velké díky, místo přípravy oběda prohlížíme, ale opravdu to stojí za to. Jaké velké dílo Vy jste vytvořil - a stále zdokonalujete! Ať se Vám i nadále daří.

PhDr. Jaroslava Pospíšilová, historické oddělení Muzea východních Čech v Hradci Králové (Květen 2008) v mailu starostovi města Jiřímu  Roklovi: Jmenuji se Jaroslava Pospíšilová a jsem historička Muzea východních Čech v Hradci Králové. Moje zaměstnání (a koníček zároveň) mi umožňuje setkávat se se zajímavými lidmi, poznávat jejich osudy a práci. Před mnoha lety jsem tak poznala pana Josefa Kráma, který žije ve Vašem městě, ač jeho kořeny jsou od nás, v nedaleké Vysoké n. L. Odbojová činnost jeho otce Antonína, zejména v souvislosti s významným působením skupiny Barium zde na Hradecku i na dalších místech severovýchodních Čechách, byla tím prvním impulzem k našemu setkání. Od té doby mám možnost pravidelně sledovat (a zároveň i obdivovat), jak pod jeho rukama vznikala a rozrůstá se "živá rychnovská kronika". Řada lidí (nejen profesionálů) se zajímá o historii, řadě lidí se podaří shromáždit během svého života mnoho zajímavých dokumentů, fotografií a jiných pramenů. Těch, kteří je dokáží zpracovat s využitím dnešních možností moderních technologií a podělit se s nimi se širokou veřejností, zas tolik není. Blahopřeji městu, které má takového patriota, pilného propagátora a dokumentátora. I já, ač k Rychnovu nemám žádné osobní vazby a mé návštěvy zde jsou spíše pracovní, se vždycky těším, co nového se prostřednictvím internetu o tomto městě a jeho historii zase dovím. A také vím, že v panu doktorovi najdu vždycky člověka ochotného ke spolupráci i pomoci. Velmi zajímavé jsou v poslední době zpracované celky k historii paraskupiny Barium, ke květnu 1945 či srpnu 1968 ve městě samotném i jeho okolí. Věřím, že i rychnovské školy je hojně využijí k výuce. Z vlastní zkušenosti vím, jak děti (a nejen ony) intenzivněji vnímají věci a děje na pozadí prostředí, které důvěrně znají.

RNDr. Jiří Žalman, vedoucí oddělení muzeí a galerií Ministerstva kultury ČR (Červenec 2008) Vaše powerpointové prezentace jsem si prohlédl a oceňuji Vaši skvělou dokumentační práci!  

Jan Řehounek, spisovatel, novinář, zakládající člen Společnosti přátel starého Nymburka a Klubu čtenářů Bohumila Hrabala (Říjen 2008)  Takového člověka, jako jste Vy, by potřebovali v každém městě či okrese. Paměť lidská je krátká a běh dějin je potřeba zaznamenávat. A bohužel jsou místa, kde dnes ani muzea nemají dostatek dokumentů a informací z krizových okamžiků naší historie. Když odešli z Milovic Rusové, naléhavě jsem žádal tehdejší ředitelku Polabského muzea v Poděbradech, aby se dohodli s armádou, která v té době ještě celý vojenský výcvikový prostor "střežila", a shromáždili artefakty zbylé po Sovětské armádě. Bohužel se tak nestalo, všechno bylo rozkradeno a zničeno a dnes v regionálním muzeu nemají za období  dvou desetiletí téměř nic. Vaše prezentace jsou vždycky zpracované tak precizně, že jen s lítostí, že to neumím, koukám. Blahopřeji a děkuji. Fandím Vám a přeji hodně zdraví!

Eva Ženíšková, rozhlasová redaktorka (Říjen 2008) Jsou to velmi cenné a zajímavé informace. Možná by bylo zajímavé nabídnout to v cestovkách a ve školách, kde se studuje cestovní ruch.  Ať se Vám daří.

Mgr. Dagmar Zemánková, dirigentka rychnovského Prausova sboru a X-tetu (Listopad 2008) No teda, pane Krám, vy jste machr!  Kam Vy na takové věci chodíte? Klobouk dolů!!!

Ing. Vilma Chládková, Praha, původem Rychnovačka, neteř rychnovského sochaře Karla Michálka (Listopad 2008) Je úžasné, jak se tomu věnujete.
 

Alena Janková, knihovnice (Listopad 2008)   Máte dané dohromady pěkné dílo. Gratuluju.

Zeithammerovi, občané Rychnova nad Kněžnou (Listopad 2008) Jako bývalý soused Vám musím poděkovat za poslední 17. vydání rychnovského průvodce. Známe se již dlouho, ale teď, když přicházíme do let, kdy se z nás stávají již pamětníci, si uvědomuji,  jakou věc jste pro nás a zejména pro další generaci připravil. Je radost prohlížet, jaké naše město bylo a jak se mění. Ještě jednou děkují Zeithammerovi.

Tomáš Jelinowicz, vnuk Karla Poláčka (Srpen 2008) Velice Vám děkuji za fotografii rodného domu Karla Poláčka ze srpna 1968, hezčí nápis si nelze představit, dobře si tu dobu pamatuji. Zaujalo mě, že Rychnov navštívil Ludvík Vaculík, velice si ho vážím. Jeho čeština je nepřekonatelně krásná, když mluví, tak je v jeho intonaci slyšet, že má dobrý hudební sluch. Vždycky jsem si říkal, že test svobody u nás bude, až Ludvík Vaculík bude moci svobodně psát. Jsem rád, že jsem se toho dožil. (Zahájení výstavy 11. 8. 2008 byl přítomen L. V.) (Prosinec 2008) Z celého srdce Vám přeji krásné Vánoce a všechno nejlepší v novém roce. Hodně zdraví, síly a elánu ve Vašich skvělých aktivitách!! Váš Tomáš Jelinowicz

Ing. Josef Telecký (84), nejbližší spolužák Jiřího Šlitra na rychnovském gymnáziu (Prosinec 2008 se zásilkou dvou CD s dokumenty o Šlitrovi; první nese název „Když se rodil Rychnovský dixieland jazzband“ a  druhý „Sebranka“. Obojí bude zařazeno v 18. vydání tohoto DVD) Milý příteli, nečekejte žádnou HI-FI kvalitu, ty desky byly hodně ohlodané. Nemám, bohužel, přesný časový údaj, paměť mi říká o podzimu 1945, nahrávačka byla skutečně vlastnoručně vyrobená a jako zesilovač posloužilo rádio dvoulampovka. Od všech nahrávek měl duplikáty Šlitr, ale bůhví, jestli se u něj zachovaly. Takže ty mé jsou dnes asi unikátem, ovšem jen historické hodnoty. Protože mi každým rokem přibývá na hřbetě další křížek, je nejvyšší čas, abych tyto své poklady, dosud žárlivě střežené v šuplíku, dal do rukou Vám, který sbíráte střípky rychnovské historie.

Ondřej Suchý, novinář a moderátor (Prosinec 2008, první mailová reakce na tyto dokumenty, jemuž jsem je přeposlal) Vážený a milý pane doktore, no to je úžasné!!! Letos už to nezahraju [v pořadu ČRo 2 Padesátník], ale po Novém roce určitě. A mohu citovat z Vašeho mailu, viďte?Ještě jednou děkuji a moc zdravím! Pěkný den přeji!  (Prosinec 2008, druhý mail) Pane doktore, vy jste zlatej!!! Po tomto Vašem mailu jsem okamžitě volal bratrovi a slíbil jsem mu, že mu vše přepálím na cd a přivezu na naši schůzku 20. 12. On je naprosto nadšený z toho, co jste získal, a řekl, že je to senzace! Samozřejmě že jsem zase řekl, že to mám od Vás a Vy od Šlitrova spolužáka. Tak to je moje rychlá reakce na Váš druhý senzační mail! Moc, moc děkuji!!! Srdečně zdraví Váš Ondřej Suchý

Ing. Mirko Janeček, Kanadské listy (vycházejí česky a anglicky pro krajany; mail z ledna 2009) Vážený příteli, je dojemné, jak se snažíte informovat svět o Rychnově n. Kněžnou. Měla by vyjít pěkná knížka, v které na křídovém papíře v barvách by byla Vaše mnoholetá práce zachycena. Něčeho takového se dočkal historik v Příbrami dr. Velfl, ale měl silnou dotaci od města. S pozdravem Ing. Mirko Janeček.

Ing. Stanislav Matuška, Prešov (Leden 2009) Dovolte mi, abych vyjádřil veliký obdiv k Vaší práci, kterou jste vynaložil při dokumentování a velmi pěkném ztvárnění nedávné, ale i dávnější minulosti města Rychnova nad kněžnou. Ač nejste rodákem, Rychnov si podmanil za celý život Vaše srdce hlubokým citem, který se odráží v jednotlivých částech vašeho uměleckého díla.

PhDr. Ivo Navrátil, ředitel Státního okresního archivu Semily (Leden 2009) Vážený pane doktore, k Vašemu DVD: Jsem přesvědčen, že jen málokteré město si vydalo (a v tolika už vydáních) něco podobně kvalitního. Nejste náhodou také rychnovským kronikářem?
 

Dana Licková, Pěčín (Březen 2009) Děkuji za spoustu krásného. Tak už rozjímám, krásné!!! Moc děkuji člověku s tak laskavým, upřímným vztahem k Rychnovu nad Kněžnou. Zasvětil jste mu velkou část své osobnosti.

Ing. Pavel Zahajský, kartograf, Dobříš (Červenec 2009 o starých mapových prezentacích Rychnova nad Kněžnou na tomto průvodci ) Uf! Tak jsem si to celé přehrál a poslechl, tedy všechna čest! Je obdivuhodné, co Vy všechno dokážete! Musím se stydět za ten malý zlomek, co já vím o mapách! Díky moc!!

Václav Žídek, Kolín nad Rýnem (Srpen 2009 o prezentacích událostí roku 1968 až ledna 1969) Vaše prezentace o letech minulých z ruské okupace Československa jsou moc pěkně udělané a podobného materiálu nebude nikdy dosti, aby se mohly současné generace z minulosti poučit. Děláte skutečně záslužnou práci, která bohužel v dnešní době nebude ještě správně a dostatečně oceněna. Ale věřím, že jednou přijde čas a Vaše dokumenty poslouží k ještě většímu přiblížení těchto tragických událostí minulých  let. 

Miroslav Sígl, spisovatel (Září 2009 o prezentacích z tohoto DVD) Milý pane doktore, se  zájmem jsem zhlédl  oba díly o Karlu Poláčkovi. Jste výborný mistr prezentace svého města, moc se mi to líbí - to jsem ještě nedokázal.

Jaroslav Kos, bývalý místostarosta Rychnova nad Kněžnou (Září 2009) Obdivuji šíři a hloubku faktů. Kam na ně chodíte? Dovedu si představit to množství času, když skládáte střípky, až je z toho pohár, který přetéká informacemi. Děkuji za naše město !!!!!

Michael Kraus, Frederick C. Dirks Professor of Political Science, Director, Russian and East European Studies Middlebury College, Middlebury, USA (Září 2009) Vazeny pane doktore, s velkym zajmem jsem si prohlednul/vyslechnul Vasi prezentaci o Karlu Polackovi. Vase kronika zivota KP, jakozto i kronika mesta Rychnova, je dokonale zpracovana! Je az neuveritelne, jak se Vam podarilo uspesne skloubit mnoholete patrani po informacich, svedectvich, fotografiich, atd. s moderni infotechnikou. Mam tu radu pratel, kteri uci ceskou literaturu na americkych univerzitach, kterym tento velmi zajimavy program--s Vasim laskavym svolenim--preposlu. Dekuji Vam! Srdecne zdravim.

Jiří  Reichl, spokesperson  Press Department Institute for the Study of Totalitarian Regimes, Security Services Archive (Září 2009 o prezentacích z tohoto DVD Listopad 1989 až červen 1990) Vaše prezentace je skutečně velmi zajímavá . Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek připravuje velký webový projekt k roku 1989. Napadá mne varianta možné spolupráce, prezentaci bychom mohli umístit na naše stránky, pokud byste o to měl zájem. (Odpověděl jsem ano.)

Janina  Svobodová, knihovnice z obce Klučov u Českého Brodu (Leden 2010) Nemám slova díků, kterými bych vyjádřila Vaše konání  ve všech oblastech. Velice si Vaší práce vážím a velice ji obdivuji. Já vím, že obce a města na to nemají a spoléhají se na zapálení lidí  podobných, jako jste Vy.  Ještě že  takoví lidé jako Vy  existují. Současně mi dovolte vyjádřit obdiv  k Vaší práci v oblasti  technické - zpracování prezentací a webu. Sama se o to snažím a vím, co to dá práce. Děkuji Vám za všechny čtenáře.

Ing. Ladislav Vašek, Galerie Aničky Dvořákové Hlinsko (Listopad 2009) Obdivuji Vaši krásnou češtinu a vybroušený jazyk, navíc tu vitalitu.

Mgr. Jiří Kánský, ředitel  Českého rozhlasu Hradec Králové (Březen 2010) Vaše pracovitost, rozhled a nadšení při propagaci Rychnova nad Kněžnou nemá obdoby. Smekám před Vámi a přeji Vám hodně spokojených návštěvníků Průvodce Rychnovem.

Miroslav Sígl, autor víc než 20 vydaných knih po roce 1989  a novinář (Červenec 2010) Hluboce se skláním na tím Vaším dílem, které mi udělalo neskonalou radost, a mnohokrát děkuji. Znovu jsem si vše pečlivě prohlédl, neubránil se dojetí: pečlivý, perfektní, systematický,   vždy zapálený patriot, moudrý vypravěč, či průvodce neohmataných historických snímků, nad nimiž každé literárněhistorikovo srdce zaplesá..Takový je PhDr. Josef Krám z nádherného městečka Karla Poláčka Rychnova nad Kněžnou. Jak pro město, v němž 38 let působil jako pedagog, tak pro osobnost našeho spisovatele, proslaveného jeho knihou Bylo nás pět, učinil již neskonale mnoho a zaslouží být oceněn poctami vznešenými, ať už přijdou odkudkoli.Vše se mi znovu zdálo tak blízké a už jsem na to přišel: matka Karla Poláčka pocházela z Roudnice nad Labem, onoho podřipského města, do něhož jsem od mládí rád zajížděl ze svého rodného Obříství na Mělnicku. Svého času  mívaly Mělník a Roudnice své společné poslance. S velkým potěšením se vždy rád podívám na všechny ty kluky z knížky i filmu, ať již jde o Peťu Bajzu, alias Karla Poláčka či Tondu Bejvala, alias Jaroslava Marečka... Vždy jsem miloval poesii Jan Skácela, od něhož mám jeho sbírky a podpis na zvláštní kartičce.  V prezentaci na Vašem  DVD, jsem se s ním rovněž setkal, nemluvě o Josefu Škvoreckém, ale z mladších to je Karel Smyczek, narozený na Mělníce... Děkuji Vám, vzácný a milý Josefe Kráme, dodnes chovám v srdci vzpomínky na naše osobní setkání, na Vaši ochotu provázet autory literatury faktu, kteří si k Vám do Rychnova zajeli pro povzbuzení právě za Poláčkem, a také za Vámi, protože jsem jim o Vás už předem něco pověděl. Děkovali mi všichni. Stále dobrý vítr do Vašich plachet, bez ohledu na věk.  Kdykoliv byste navštívil Prahu, jste mým hostem, to dá rozum!  Živé nás nedostanou! 

PhDr. Lubomír Sršeň, Národní muzeum Praha, místopředseda Matice české  (Červenec 2010) Blahopřeji, je to skvělé! Prohlédl jsem si Vaši perfektní a vynalézavou dokumentaci ...a jsem naprosto nadšený. Pomyslný klobouk smekám až ke kotníkům. Je to úžasná práce a moc Vás obdivuji!

Jan Grądzki, Muzeum Historii Żydów Polskich, Warszawa (červenec 2010 o prezentacích Synagoga a Karel Poláček) Prezentacja jest bardzo ciekawa; całość o Karelu Poláčku -- niezwykle szczegółowa.

Jiří Gruntorád,  ředitel knihovny samizdatové a exilové literatury v Praze  (v srpnu 2010 o prezentacích SRPEN 1968 z tohoto DVD) Vaše prezentace je fascinující, se zatajeným dechem jsem prohlédl všechno a litoval, že toho není ještě víc. Obrázky z Rychnova i odjinud mají pro Pražáka zvláštní půvab., ale jsou tam pro mne neznámé a velmi zajímavé i obrázky z Prahy, z okolí rozhlasu apod. Gratuluji Vám ke skvělé práci! Nádherná je i kolekci novin a letáků - Jiskra Rychnovska a mnohé další, které  jsem nikdy neviděl.

Jan Sechter, velvyslanec ČR v Polsku (prosinec 2010) Kolegové z velvyslanectví byli velmi překvapeni, jakou krásnou multimediální prezentaci jste dokázal o Karlu Poláčkovi a Rychnově nad Kněžnou připravit.

Stanislav Motl, nositel ceny Asociace mezinárodního vysílání v Londýně v soutěži "The 2010 AIBs" v kategorii "Nejlepší investigativní dokument" za pořad Stopy, fakta, tajemství (únor 2011) -  Obdivuji Vaši energii - rychnovský Průvodce je něco naprosto jedinečného. 
 

PhDr. Emil Voráček, DrSc., zástupce vedoucího oddělení dějin 20. století Historického ústavu Akademie věd České republiky (únor 2011)Myslím, že vskutku asi budete v rámci našeho státu jeden z mála lidí, kteří na tématu delší dobu, systematicky a s neskutečnou pílí pracují. Nechci Vám lichotit a ani nehodlám, ale myslím, že tomu tak skutečně je.

Ing.  Boris Grebennikov (březen 2011) Váš průvodce je opravdu úžasná věc. Je až neuvěřitelné, kolik věcí jste dokázal posbírat a uspořádat do poutavé počítačové podoby...

Václav Žídek, šéfredaktor CzechFolks, internetového magazínu pro krajany, USA  (březen 2011) Těším se s Vámi z Vašeho ohodnocení Pamětní medailí, udělenou 18. 3. 2011 hejtmanem panem Lubomírem Francem – za zásluhy Rychnovského průvodce a srdečně gratuluji Vám. Není ani trochu pochyb o tom,  že si za vše, co jste vykonal a vykonáváte pro českou kulturu, si toto ocenění zasloužíte.
 

Milena Rohlenová (březen 2011) Moc a moc gratuluji, je to velké ocenění, je to velké ocenění Vaší záslužné práce.  Málokteré město má takto nadšeného člověka, který věnuje tolik času jeho historii. A proto má takto super zpracovanou historii. Vaše DVD není suchopárná historie, ale  perfektně s přehledem zpracovaný život, dění, urbanistika a neschází i humor.  Je to velkolepá práce, kterou již oceňují současníci a určitě ji budou kladně hodnotit i budoucí generace. Jsem ráda, že  se Vám dostalo ocenění i našimi současníky.

Ing. František Janeček, profesor Konzervatoře P. J.  Vejvanovského Kroměříž, vnuk zakladatele  automobilky v Kvasinách (březen 2011)  Tak to Vám velice přeji a gratuluji. Je to dost, že si občas i hejtmani uvědomí, kdo a co dělá pro své město a kraj.

Dr. Anja Morgenstern, Internationale Stiftung Mozarteum, Salzburg (srpen 2011) Kompliment für Ihr ebook! Es sieht sehr interessant.

PhDr. Jiří Štolba, šéfredaktor Literárních novin (říjen 2012) Vážený pane doktore, obdivuji Vaši publikační činnost, našel jsem si některé věci na Vašem webu…

Ondřej Suchý, novinář a moderátor  (listopad 2012) Vážený pane doktore, ujišťuji Vás, že když mám chvilku, rád se probírám Vaší úctyhodnou prací! Ještě jednou dík a moc Vás zdravím! Ondřej Suchý

Ing. Jan Šimerda, Bolehošť (prosinec 2012)  – Je to skvěle zpracovaný a sestavený materiál o historii Rychnova nad Kněžnou. Já sám nejsem rodilý Rychnovák, ale moje manželka je rodačka. Zpět k Rychnovu - historie mě zajímá a pár různých knih a dokumentů jsem již přečetl. Váš osobitý styl, kdy neuvěřitelným způsobem nenásilně kombinujete texty z Poláčka, dobové i současné komentáře, dobové a současné fotografie je originál, se kterým jsem se ještě nesetkal. Nezbývá než se přidat k plejádě daleko významnějších osobností a vyseknout Vám poklonu. Dovolím si použít výraz dnešní školní mládeže: "Je to hustý". Vám jako bývalému učiteli nemusím povídat, jak mlaďoši mění češtinu k obrazu svému. Tento jejich výraz je však docela trefný.

Zimmerovi,  Rychnov (prosinec 2012)  - Vaše dílo, ve kterém si budeme číst, bude hlavně oceněno v následujících dobách, jak to tak už bývá. Věřím tomu, že i dnešní mládež bude ráda, že tento podrobný a krásně vypracovaný Průvodce města Rychnova bude mít.

JUDr. Vladimír Mühlfeit, Litoměřice  (prosinec 2012)

Skláním se před Vaší prací,
jen lituji, že čas tak chvátá.
Jste ale mojí inspirací
Vy i ta Vaše kniha zlatá.
Jakmile budu mít trochu času,
kéž bude to už brzy,
vrhnu se na tu Vaši krásu,
doufám, že nejsem moc drzý.
Se závistí až skoro s pláčem
jen přes šedesát, junior,
sleduji, jak válí s počítačem
rychnovský zdatný senior :-)

Ing. Jozef Víšek, Žilina (prosinec 2012)  – Obdivujem, ako stále držíte krok s najnovšími IT technológiami. Starosta Rychnova by Vám mal postaviť v tomto technologickom duchu minimálne eSochu na virtuálnom námestí Rychnova :-)

Jaromír Smola, počítačový expert (únor 2013) - Dobrý den, konečně jsem se dostal k Vaší eBook. Moc se mi to líbí, jenom zběžné prolistování mi trvalo 2 hodiny :-) Určitě doporučím Vaše dílo dál.

MUDr. Oldřich Sýkora, Rychnov nad Kněžnou (březen 2013)  -  Nejsem zrovna kompetentní k posuzování historických událostí v RK, ale každopádně si myslím, že o propagaci Rychnova jste se zasloužil za ta léta nejvíc z Rychnováků.Takže Vám též gratuluji a přeji hodně let ve Vaší záslužné činnosti. Myslím, že nejen historie, ale i současnost Rychnova (myslím od revoluce 1989) zasluhuje pozornost.
Gratuluji k uznání známých publicistů a ještě jednou hodně zdraví.
Martina Fléglová, Javornice (březen 2013) -  Děkuji za  velice zajímavé informace v eBooku. Neumím asi chválit tak dokonale jako jiní,přesto si cením ohromné píle,  díky které jste vytvořil toto bezesporu zajímavé a poučné dílo. Přeji mnoho zdaru a chuti,kterou přibližujete lidem dějiny minulost i současné dění města.  

Renata Melničuková, Kamenice nad Lipou (březen 2013) - Váš Rychnovský on line průvodce Rychnovem je psán jazykem srozumitelným a milým.  Obdivuji Vaše neskutečné historické vědomosti a krásně napsanou knihu. Jaký skvělý nápad ji dát k dispozici na internet a každý, kdo má zájem z celé republiky, si ji může přečíst. Vaše podrobné popsání v knize každé doby mě neskutečně ohromilo.

Mgr. Pavel Serbousek (březen 2013) - Je až neuvěřitelné, jaký máte přehled,  Žasnu nad Vašimi znalostmi a velmi obdivuji Vaše nasazení, s kterým se pouštíte do nádherného odkrývání pozapomenuté, bohaté historie tohoto kraje. Obdivuji Vás a přeji hodně elánu do další tvůrčí práce.

Ing. Oldřich Vlasák, místopředseda Evropského parlamentu (duben 2013) - Vážený pane doktore, Váš průvodce Rychnovskem a jeho dějiny ve Vašem podání jsou jistě zajímavé pro dnešní čtenáře, badatele i studenty, neboť jsou jim předkládány v nové moderní internetové a digitální formě. Zaujaly mě také Vaše badatelské výsledky, které se týkají osobnosti regionu spisovatele Karla Poláčka. Věřím, že se brzy dostanou mezi širokou veřejnost a že budou zaneseny i do oficiálních zdrojů české literatury.  Přeji Vám další úspěchy ve Vaší zajímavé publikační činnosti, mnoho elánu a entuziasmu, které jsou nezbytným předpokladem k práci, které se úspěšně věnujete již mnoho let.

PhDr. Petr Kovařík, spisovatel  (březen 2013) - Poprvé jsem se s Vaším jménem setkal v souvislosti s konferencí věnovanou Karlu Poláčkovi (v první polovině devadesátých let jsem byl místopředsedou Obce spisovatelů) a musím Vám vyslovit poklonu za práci, kterou jste tomuto spisovateli věnoval, i dík za to, jak se Vám podařilo upřesnit datum jeho úmrtí. Vím samozřejmě i o řadě dalších Vašich prací věnovaných Rychnovu a jeho významným osobnostem. K Vaší práci: Nemám jiných slov, než: KLOBOUK DOLŮ !!! Tušil jsem, že jste se tím vším zabýval, ale teď, když to vše vidím, obdivuji Vás ještě víc. Je to neuvěřitelná práce a je z toho cítit nadšení a obrovské osobní nasazení. Umím si představit tu práci, protože to znám z vlastní zkušenosti. Je neobyčejně záslužné, co děláte pro svůj region, ale samozřejmě nejen pro něj - ta práce region zcela přesahuje. A navíc je nesmírně inspirativní. – (po 2. vydání Čtení O  Poláčkově Rychnovu nad Kněžnou v listopadu 2013)  Pročetl jsem si Vaše Čtení o Poláčkově Rychnovu nad Kněžnou a pouhá gratulace nestačí. Je to obdivuhodná práce nejen množstvím informací, ale důsledností, s jakou dokážete dopátrat se detailů a možných dalších zdrojů informací, i precizností, s níž opravujete omyly a nepřesnosti jiných. Je dobře, že jste si dal práci, abyste upozornil na všechny omyly a nepřesnosti informací i překladů.

 

 

 

 

 

 

 


 


 

 

 

 

 

 

    

 


 
 

 

  

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                     

                                                                      

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 


 

.

 


 

.

 

 

 

 


 


 
 


 

 

 

 

 

 

 

.